IPO-FH
Nyomkövető Vizsga
Két, egyenként 1800 lépés hosszú, 8 szárból, 7 törésből álló idegen nyom, 7 tárggyal és 1 azonosító tárggyal (semleges). A nyom 180 perces, zavaró nyomot helyeznek el, 45 perces kidolgozási idő.
Pontrendszer:
|
1. nap
|
2. nap
|
Összesen
|
Nyomtartás
|
80
|
80
|
160
|
Tárgyak 6x3+1x2
|
20
|
20
|
40
|
Összesen
|
100
|
100
|
200
|
Általános rendelkezések:
A TB vagy a nyomfelelős a terepviszonyoknak megfelelően határozza meg a nyomvonalat. A nyomokat két napon, különbözőképpen fektetik. Nem fordulhat elő pl., hogy minden nyomon egyenlő távolságra vannak a törések és a tárgyak.
Az egy résztvevőre szánt két idegen nyomot két egymást követő napon, különböző helyen, más-más nyomfektető fekteti.
A résztvevők sorrendjét a nyomok fektetése után a TB még egyszer kisorsolja.
A nyomfektető a nyomfektetés előtt a TB-nak vagy a nyomfelelősnek megmutatja a tárgyakat. A tárgyakat legalább 30 percig előzetesen magánál kell tartania. A helyszín (vagy nyomfelvételi terület) egy 20x20 méteres képzelt négyzet. Ennek alapvonalát két leszúrt bottal jelzik. A nyomfektető az egyik oldalvonal közepénél lép a négyzetbe, elhelyezi az azonosító tárgyat, amely lényegében a nyomvonal kezdőpontja is. Anyagát és alakját tekintve az azonosító tárgy nem különbözik a többi tárgytól. Kis várakozás után a nyomfektető rendes lépésben a megadott irányba indul, ennek során keresztülhalad a szemben levő alapvonalon. A szárakat a terepviszonyoknak megfelelően kell kidolgozni. Az egyik szárnak félkörívben kell haladnia, melynek sugara 30 (3 nyomozópóráz hossza) méter. A félkör derékszögben kezdődik és végződik. A 7 törést rendes járással, a terepviszonyoknak megfelelően kell fektetni, legalább 2 közülük 30 és 60 fok közé eső hegyes szög. A különböző tárgyakat (anyagaik: textil, fa, bőr) a szárakon tetszőlegesen lehet elhelyezni, de az utolsót a nyom végére kell tenni. A tárgyakat mozgás közben kell a földre tenni. Az utolsó tárgy elhelyezése után a nyomfektetőnek még tovább kell haladnia néhány lépést egyenes irányba. A tárgyak hossza kb. 10 cm, szélessége 2-3 cm, vastagsága 0,5-1 cm legyen és feltűnően nem térhetnek el a terep színétől. Minden tárgyon fel kell tüntetni a megfelelő nyomvonal számát. A nyomfektetést a kutya és KV nem láthatja. A nyomkövetés megkezdése előtt fél órával egy másik nyomfektető zavarónyomot fektet, amely az eredeti nyom két szárát 60 foknál nem kisebb szögben keresztezi. A zavarónyom nem metszheti az első és az utolsó szárat és nem metszheti ugyanazt a szárat kétszer.
A TB, a nyomfektető és a kísérők a kutya munkája alatt nem tartózkodhatnak a keresés területén.
a. Vezényszó: a keresésre
A keresésre vezényszó engedélyezett a nyom elején és a tárgyak után. Engedélyezett az alkalmankénti dicséret és vezényszó is (kivéve a töréseken és a tárgyak környékén).
b. Végrehajtás:
A KV felkészíti kutyáját a nyomra. A kutya szabadon vagy 10 méteres pórázon kereshet. A nyomozópórázt a háton, oldalt vagy az elülső és/vagy hátulsó lábak között lehet elvezetni. A póráz közvetlenül csatlakozhat a nem fojtóra állított nyakörvre, vagy a hám csatlakozó részéhez (a mellhám és a "Böttger-hám" engedélyezett, de csak kiegészítő szíj nélkül). Hívásra a KV alapállásban jelentkezik a TB-nál és közli vele, hogy a kutya felveszi a tárgyat vagy jelzi azt. A TB közli, hogy melyik irányból lépjen az "nyomfelvételi területre". A nyomozás előtt, alatt és felkészüléskor tilos a kutya mindennemű kényszerítése. Utasításra a kutyát lassan és nyugodtan az alapvonalhoz vezetik. A KV az "nyomfelvételi területre" csak a 10 méteres póráz végén léphet.
A nyom felvételének maximális ideje az azonosító tárgyig 3 perc. Ettől a tárgytól elindulva a kutyának nyugodtan, mélyen tartott orral kell követnie a nyomvonalat. A KV a 10 méteres póráz végén halad utána, póráz nélküli nyomozás esetén is meg kell őrizni ezt a távolságot. A póráz belóghat, ha a KV nem engedi el. A kutyának biztosan kell követnie a törést és utána változatlan tempóval kell továbbhaladnia. Amint megtalálta a tárgyat, a KV befolyásolása nélkül fel kell vennie vagy határozattan jeleznie kell. Felvételkor állva maradhat, leülhet vagy a KV-höz mehet. A tárggyal való továbbhaladás vagy a fekvés közbeni felvétel hiba. A jelzés fekvéssel, üléssel vagy állással (váltakozva is) történhet. Amint a kutya felvette/bejelezte a tárgyat, a KV odamegy hozzá, és a tárgy felemelésével jelzi, hogy a kutya megtalálta a tárgyat. Ezután a KV kutyájával folytatja a keresést. A nyomozás befejezése után a tárgyakat meg kell mutatni a bírónak. Nyomozás alatt a kutya nem kaphat élelmet. A KV-nek, a TB-vel történő megegyezés alapján jogában áll a nyomozás rövid megszakítását kérni, ha úgy gondolja, hogy saját vagy kutyája fizikai állapota okán (pl. hőség) vagy az időjárási viszonyok miatt szükség van egy rövid szünetre. A szünet ideje beszámít a teljes nyomozati időbe. A KV a tárgyak megtalálásakor megtisztíthatja kutyája fejét, szemét és orrát. E célból magánál tarthat egy nedves kendőt vagy szivacsot. Ezeket a segédeszközöket a nyomozás előtt be kell mutatnia TB-nak. Más segédeszközök használata tilos.
c. Értékelés:
A kiképzési bizonyítvány megszerzéséhez mindkét nyomon legalább 70 pontot kell szerezni. Értékeléskor nem veszik figyelembe az azonosító tárgy keresését és felvételét. Az értékelés a nyom felvételével kezdődik.
A nyomozás tempójának akkor nincs jelentősége az értékelésnél, ha a kutya intenzív, egyenletes és egyértelműen kidolgozott nyomon pozitív kereső viselkedést mutatott. Nem hiba, ha a kutya meggyőződik a nyomról, ha nem hagyja el azt eközben. Az érdektelen benyomást keltő munka, a magasan tartott orr, a székletürítés, a töréspont körben járása, a folyamatos bátorítás, a pórázzal vagy szóban nyújtott segítség a nyomvonalon vagy a tárgyaknál, a tárgy hibás felvétele vagy jelzése, a téves bejelzés megfelelő pontlevonást vonja maga után. Ha a kutya a póráz hosszánál nagyobb távolságra elhagyja a nyomot, megszakítják a keresést. Ha a kutya elhagyja a nyomot és a kutyavezető visszafogja, a TB azt az utasítást adja a KV-nek, hogy kövesse a kutyát. Ha az nem követi az utasítást, a TB megszakítja a munkát. A TB szintén megszakítja a keresést, ha az indulástól számított 45 percen belül a kutya nem éri el a nyom végét. A megszakításig végzett munkát értékelik.
Ha a kutya a tárgynál mind a tárgy felvételére, mind annak jelzésére késznek mutatkozik, hibát követ el. Csak azok után a tárgyak után jár pont, amelyeket a megadott módon jelez. A hibás jelzést fel kell jegyezni a szár értékelésénél. Nem jelzett vagy felvett tárgyakért nem jár pont. Az észre nem vett tárgyakat nem kell felmutatni.
A kutya száron végzett nyomtartásáért járó pontokat a szár hosszának és nehézségi fokának megfelelően kell felosztani.
Ha a kutya nem keres (keresés nélkül hosszabban elidőzik egy helyen), a munka megszakítható akkor is, ha a kutya még a nyomvonalon van.
|